
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.07 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Interface | Serial |
| Min Input Voltage | -10 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Current |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 25 µW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 25 µW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 1.7 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 600 ns |
| Nominal Supply Current | 5 µA |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 1.7 Msps |
| Differential Output | Yes |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$12.15135
Ext.Price$12.15135
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.15135 | $12.15135 |
| 10 | $9.68703 | $96.87030 |
| 25 | $9.07206 | $226.80150 |
| 50 | $8.72741 | $436.37050 |
| 100 | $8.39595 | $839.59500 |
| 300 | $8.13364 | $2440.09200 |
| 500 | $7.87949 | $3939.74500 |
